Výsledky participativního rozpočtu ve školách Prahy 15 v roce 2023

V základních školách Prahy 15 proběhl v roce 2023 již druhý ročník Participativního rozpočtu škol.
Žáci se v rámci něj učí spoluzodpovídat za své okolí, přemýšlet nad tím, co vše by šlo vylepšit a jak zpříjemnit a zkrášlit veřejné prostředí sobě i svým spolužákům. Kompetence, které při přípravě získávají, využijí i ve světě dospělých. Naučí se argumentovat a jít si za svým, spolupracovat, ale i prosadit svůj názor, stejně jako respektovat názor druhého, překonat překážky, ale i přijmout prohru.

Pro nás všechny je pak velkým přínosem především to, že žáci pochopí, jak velké je úsilí něco vytvořit, a třeba jim pak toto vědomí zabrání v tom, aby kolem sebe věci ničili, a to je výhrou největší.

V loňském roce se opět podařilo realizovat několik projektů ve školách. Na Veronském náměstí se stalo vítězným návrhem v participativním rozpočtu pořízení 4 venkovních laviček jako základ pro školní zahradu a učení venku. Žáci za pomoci pana školníka si sami lavičky smontovali. Na Křimické na si žáci vybrali prostřednictvím participativního rozpočtu vzdušný hokej. Ve škole Nad Přehradou zvítězil návrh na realizaci relaxačního koutku, relaxaci v podobě sedacích vaků si zvolili v Hostivaři. Škola Hornoměcholupská si vybrala pořízení přístrojů do meteorologické stanice, kterou nyní připravují na umístění.

V současné době se připravuje nový ročník a věřím, že bude stejně úspěšný jako ty minulé.